خبرگزاری مهر: تحقیق دانشمندان سوئدی نشان می دهد گیاهان با ترشح سیگنال های شیمیایی زیر خاک یکدیگر را به رشد تشویق می کنند
تحقیقی جدید نشان می دهد گیاهان از طریق مجموعه ای از سیگنال های زیرزمینی به همسایگان خود الهام می کنند تا رشد کنند.

هنگامیکه دانشمندان دانه های جدید را در این محلول پرورش دادند، گیاهان با هدایت منابع خود به رشد برگ های بیشتر و ریشه های کمتری، به این روند عکس العمل نشان دادند.

خبرگزاری مهر: تحقیق دانشمندان سوئدی نشان می دهد گیاهان با ترشح سیگنال های شیمیایی زیر خاک یکدیگر را به رشد تشویق می کنند.

محققان دانشگاه علوم کشاورزی اوپسالا در سوئد متوجه شده اند دانه های ذرت از طریق سیگنال های شیمیایی که در دل خاک به سمت ریشه گیاهان اطراف پرتاب می شود، با آنها ارتباط برقرار می کنند.

این ترشحات شیمیایی قدرتمند به دانه ها نشان می دهد همسایگانشان از یک خانواده یا غریبه هستند. همچنین به این همسایگان کمک می کنند رشدشان را برنامه ریزی کنند.

ریشه گیاهان به سمت مناطق ساکت تر خاک رشد می کند تا از رقابت با گیاهان اجتناب کند و همزمان اندازه برگ هایشان را به حداکثر برسانند.

این امر نشان می دهد گیاهان در زمان رقابت با یکدیگر به پرورش برگ های بزرگتر اهمیت بیشتری می دهند. این امر به آنها کمک می کند نور خورشید بیشتری جذب کنند و زنده بمانند.

به هرحال دانشمندان برای درک بهتر تاثیرگذاری گیاهان بر رشد، دیگر دانه ها را با یک برس کوچک نوازش کردند تا لمس برگ گیاهان نزدیک را شبیه سازی کنند. آنها تغییراتی در گیاهان نزدیک را جستجو و مواد شیمیایی ترشح شده از ریشه هر دانه را جمع آوری کردند. در مرحله بعد آنها را به محلول رشد منتقل کردند.

——————-

خبرگزاری فارس: اداره کل پزشکی قانونی استان تهران اعلام کرد: سال گذشته 205 مورد فوت ناشی از سوختگی به مراکز پزشکی قانونی استان تهران ارجاع شده است
خبرگزاری فارس: اداره کل پزشکی قانونی استان تهران اعلام کرد: سال گذشته 205 مورد فوت ناشی از سوختگی به مراکز پزشکی قانونی استان تهران ارجاع شده است.

همچنین در مدت مشابه سال 95 تعداد فوت ناشی از سوختگی 251مورد بوده است که این رقم کاهش 18 درصدی را در سال 96 نشان می‌دهد.

از کل فوت شدگان در اثر سوختگی در 12ماه 152 نفر مرد و 53 نفر زن بوده اند.بنابر این گزارش در اسفندماه96 نیز تعداد موارد فوت ناشی از سوختگی 15نفر بوده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *