خبرگزاری ایرنا: خبرگزاری رسمی کره شمالی اعلام کرد پیونگ یانگ به عنوان نخستین اقدام عملی برای تحقق صلح در شبه جزیره در چارچوب بیانیه پانمونجوم، ساعت رسمی خود را از امروز شنبه با کره جنوبی یکی کرد
از سال 2015 هنگامی که کره شمالی در سال 2015 در اقدامی ناگهانی ساعت رسمی این کشور را 30 دقیقه نسبت به ساعت رسمی کره‌ جنوبی عقب برد.

تغییر ساعت کره شمالی، نخستین گام عملی در فرآیند سرعت بخشیدن به ‘عادی‌سازی روابط میان دو کره و یکی شدن دو کشور صورت گرفته است’.

پیونگ یانگ در توجیه این اقدامش یک منطق ملی‌گرایانه را مطرح کرده و گفت: با این حال کره شمالی به ساعت رسمی مور استفاده در کره در پیش از حکومت استعماری ژاپن در سال‌های 1910 – 1945 در این شبه جزیره بازخواهد گشت.

پیشتر ‘ارک گئون های’رئیس‌جمهوریسابق کره‌ جنوبی زمانی که این تغییر زمانی از سوی پیونگ یانگ صورت گرفت از آن انتقاد کرده و آن را باعث تعمیق اختلافات میان دو کره دانسته بود.

بر اساس این گزارش، کره شمالی ساعت رسمی کشورش را 30 دقیقه به جلو برده است تا با منطقه زمانی کره‌ جنوبی یکی شود.

کره جنوبی هم در دهه ۵۰ میلادی در اقدامی مشابه ساعت رسمی خود را متفاوت از توکیو کرد اما در دهه ۶۰ آن را به حالت اول بازگرداند.

تنظیم ساعت کره شمالی بر اساس ساعت کره جنوبی، یک هفته بعد از نشست سران دو کره در مورد خلع سلاح هسته ای شبه جزیره و مذاکرات صلح پانمونجوم اجرایی شد.

در روستای مرزی پانمونجوم که نشست سران دو کره هفته پیش برگزار شد، دو ساعت دیواری وجود داشت که ساعت رسمی دو کشور را نشان می‌داد.

خبرگزاری ایرنا: خبرگزاری رسمی کره شمالی اعلام کرد پیونگ یانگ به عنوان نخستین اقدام عملی برای تحقق صلح در شبه جزیره در چارچوب بیانیه پانمونجوم، ساعت رسمی خود را از امروز شنبه با کره جنوبی یکی کرد.

رهبران دو کره در این اجلاس در مورد «خلع سلاح کامل شبه جزیره کره» به توافق رسیده و موافقت کردند «توافق متارکه جنگ 1950 – 1953 به معاهده صلح تبدیل شود و هر اقدام خصمانه علیه یکدیگر را از این به بعد خاتمه دهند».

این اقدام در هفتادمین سالگرد آزادی کره از اشغال توکیو صورت گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *